to_gok

9 kwietnia 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Błażowej o godzinie 15:00, jak co roku, wybrano najładniejszą wielkanocną pisankę. Tegoroczne rozstrzygnięcie konkursu uświetnił występ zespołu obrzędowego „Graboszczanie” oraz otwarcie nowo powstałego Muzeum Pisanek mieszczącego się w budynku GOK. Sponsorami tej edycji byli m. in. Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Bank Spółdzielczy w Błażowej oraz Gospodarka Komunalna w Błażowej.

Po raz kolejny mieszkańcy gminy Błażowa udowodnili, że tradycja, jaką jest własnoręczne wyrabianie pisanek, jest nadal żywa i stanowi bardzo ważny element naszej tożsamości kulturowej. Również i tym razem uczestnicy konkursu nie zawiedli i dostarczyli na konkurs 41 prac, w sumie 302 pisanki wielkanocne.

Imprezę okolicznościową związaną z ogłoszeniem wyników konkursu oficjalnie otworzył dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Andrzej Wróbel witając bardzo serdecznie gości zebranych w sali widowiskowej GOK. W krótkich słowach przybliżył on historię konkursu, od dnia 13 kwietnia 1987, kiedy to obyła się pierwsza edycja. Podkreślił, iż jest to jeden z nielicznych i najstarszych konkursów na Podkarpaciu. Od tamtego momentu udział w konkursie wzięło około 850 wystawców, a suma pisanek zaprezentowanych przez trzydzieści lat wyniosła 8500 sztuk. Należy również podkreślić, że z roku na rok coraz więcej młodych mieszkańców naszej gminy czynnie angażuje się w tworzenie wielkanocnych pisanek, dzięki czemu istnieje duża szansa na podtrzymanie oraz dalsze kultywowanie tej pięknej wielkanocnej tradycji.

Kolejnym punktem programu był występ grupy „Graboszczanie” pochodzącej z Grabownicy Starzeńskiej. Artyści w swoim widowisku pt. „Nasza Krasula”, powstałym w 2008 roku,  przybliżyli gościom zebranym w stali widowiskowej GOK obrzędy towarzyszące pierwszemu wygonowi krów w wigilię św. Wojciecha. Twórcą oraz choreografem spektaklu jest Zofia Olejko, która opowiedziała historię zespołu sięgającą roku 1964, kiedy to zaliczył on swój pierwszy występ. Po chwilowym zawieszeniu działalności zespół reaktywował się w 1987 roku, a w 2014 obchodził swoje 50-lecie działalności. „Graboszczanie” mają na swoim koncie 16 opracowanych widowisk, w tym 5 czynnych oraz wygraną w wojewódzkim konkursie w 2008 roku.

Po zakończeniu występu ogłoszono wyniku XXX edycji konkursu na najładniejszą pisankę. 27 marca zebrała się komisja oceniająca zgłoszone pisanki, w składzie:

Maria Kula – etnograf WDK w Rzeszowie,
Jolanta Szpunar – instruktor plastyki WDK w Rzeszowie,
Alicja Budyka – instruktor k.o. GOK w Błażowej.

Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę specjalną im. Szczepana Woźniaka ufundowaną przez dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Marka Jastrzębskiego, za wysoki poziom zaprezentowanych pisanek wykonanych w technice wielobarwnego batiku otrzymała Janina Walków z Lecki.

Nagrodę specjalną za szczególny wkład w upowszechnianie plastyki obrzędowej, podtrzymywanie przekazu pokoleniowego, działalność społeczną i edukacyjną w zakresie obrzędowości ludowej wśród dzieci i młodzieży oraz udział we wszystkich edycjach konkursu otrzymała Anna Rabczak z Nowego Borku.

Nagrodę specjalną dla najstarszej uczestniczki konkursu otrzymała Adela Heggenberger z Błażowej Górnej.

Nagrody specjalne za wieloletni udział w konkursie i podtrzymywanie tradycji pisankarskich otrzymały:
-           Maria Borowiec z Kąkolówki,
-           Czesława Drewniak z Piątkowej,
-           Janina Zabratowska z Błażowej,
-           Krystyna Drewniak z Piątkowej.

Nagrody w kategorii „Mistrz i Uczeń”
I nagroda        -          Agnieszka Tłuczek i Rafał Tłuczek z Lecki,
II nagroda       -          Adela Heggenberger i Jakub Zimny z Błażowej Górnej.

Nagrody dla twórców indywidualnych w kategorii pisanek batikowych:
I nagroda        -          Maria Borowiec z Kąkolówki,
II nagroda       -          Ewelina Borowiec z Kąkolówki,
III nagroda      -          Paulina Wrona z Futomy.

Wyróżnienia:
-           Magdalena Maciołek z Futomy,
-           Krystyna Drewniak z Piątkowej,
-           Aleksandra Elwertowska z Futomy,
-           Małgorzata Pancerz z Dylągowej,
-           Bogumiła Wrona z Futomy.

Nagrody dla twórców indywidualnych w kategorii pisanek skrobanych:

I nagroda        -          Elżbieta Filip Drąg z Borówek,
II nagroda       -          Agnieszka Patrońska z Piątkowej,
II nagroda       -          Janina Muła z Dylągowej,
III nagroda      -          Cecylia Kawalec z Grzegorzówki,
III nagroda      -          Wanda Kaszycka-Muła z Dylągowej.

Wyróżnienia :
-           Wiktoria Patrońska z Piątkowej,
-           Agnieszka Domin z Harty.

Po uroczystym wręczeniu nagród oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciu przyszedł czas na podsumowanie. Głos zabrał między innymi dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Marek Jastrzębski, który w ciepłych słowach wspominał bardzo długi okres owocnej współpracy pomiędzy WDK i GOK oraz były burmistrz Błażowej Stanisław Najda, który zwrócił uwagę na to, że nie byłoby tych 30 lat, gdyby nie dwa czynniki: twórcy oraz ludzie, którzy wkładają ogrom pracy w podtrzymanie przy życiu tej pięknej tradycji. Wyraził on także swoje zadowolenie z tego, iż zainicjowany z okazji 25-lecia konkursu pomysł na stworzenie w Błażowej Muzeum Pisanek, teraz stał się rzeczywistością. Na zakończenie burmistrz Błażowej Jerzy Kocój podkreślił dbałość, z jaką w Błażowej kultywuje się nasze tradycje nie tylko poprzez konkurs pisankarski, ale także poprzez inne imprezy tematyczne, takie jak Starych Potraw Smak i Urok czy coroczne dożynki.

 Imprezę zamknął dyrektor Andrzej Wróbel, składając zebranym gościom serdeczne życzenia wielkanocne oraz zapraszając do oglądnięcia pokonkursowej wystawy, jak i zwiedzenia nowo otwartego Muzeum Pisanek, w którym można podziwiać część zebranych do tej pory pisanek biorących udział w konkursie, zapoznać się z historią pisankarstwa czy podziwiać elementy lokalnych strojów ludowych.

Kamil Zagórski

Odwiedza nas 196 gości oraz 0 użytkowników.

 

 

Kontakt :

 Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej 
ul. Armii Krajowej 17A, 36-030 Błażowa
 
Tel/fax: (+48) 17-2297-044
Email: gokblaz@intertele.pl / blazowa.gok@wp.pl