Muzeum Pisanki zostało udostępnione do zwiedzania w kwietniu 2017 r. podczas XXX edycji Konkursu „Najładniejsza Pisanka Wielkanocna”. Funkcjonuje jako komórka organizacyjna Gminnego Ośrodka Kultury, powołana na podstawie Statutu i posiada własny regulamin. Dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeprowadzono w roku 2015 remont i adaptację na potrzeby muzeum niewykorzystanych do tej pory pomieszczeń w budynku byłego kina Venus. W dwu pomieszczeniach o łącznej powierzchni ok 50 m2 znalazły swoje lokum zbiory liczące ponad 2000 pisanek, gromadzone przez GOK od lat trzydziestu.

Głównym celem powstania muzeum było zachowanie dla przyszłych pokoleń bogatej tradycji regionu związanej z pisanką. Błażowa jest swoistym zagłębiem pisankarskim, gdzie tradycje sięgające XIX wieku nadal są kultywowane. Konkurs „Najładniejsza Pisanka Wielkanocna” od trzydziestu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co roku prezentujemy na wystawie kilkaset pisanek wykonanych przez kilkudziesięciu uczestników. W roku 2012  wydaliśmy dwustustronicowy album, kolejnym konkursom towarzyszą katalogi oraz kartki pocztowe ze zdjęciami nagrodzonych prac. Zdobione pięknymi ornamentami pisanki z okolic Błażowej stanowią ozdobę prywatnych kolekcji sztuki ludowej w kraju i na świecie. Pojedyncze egzemplarze pisanek znajdują się także w muzeach, m.in. w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Ze względu na brak dalszych funduszy na zakup niezbędnego wyposażenia do muzeum, postanowiliśmy wykonać je we własnym zakresie, według własnego projektu autorskiego. Wydatki na ten cel ograniczyły się do niezbędnego minimum, jedynie takich zakupów jak np. papier, tkanina dekoracyjna, taśmy klejące itp. Dzięki determinacji i wielogodzinnej pracy społecznej zaledwie kilku osób zaangażowanych w realizację projektu powstała nowa placówka, jedna z nielicznych tego rodzaju w Polsce, spełniająca bardzo ważną rolę w zachowaniu i kształtowaniu kolorytu naszego obszaru kulturowego. Prezentujemy dorobek naszych twórców, wieloletnich uczestników konkursu „Najładniejsza Pisanka Wielkanocna”. W zbiorach znajdują się pisanki wykonane metodami  tradycyjnymi w technice batiku i techniką skrobaną na jajkach kurzych, kaczych, gęsich, a nawet strusich. Niewielką część ekspozycji stanowią pisanki ukraińskie, które powstały w ramach współpracy kulturalnej rozwijającej się przez kilka lat z gminą Stary Sambor na Ukrainie. Ekspozycję uzupełniają oleodruki, rzeźby, a także kolekcja starych chust i tkanin pochodzących z tkalni Marcina Brzęka - nauczyciela szkoły tkackiej, pioniera lokalnego tkactwa i właściciela tkalni istniejącej na przełomie XIX i XX wieku, gdzie wyrabiano rocznie kilkadziesiąt tysięcy sztuk różnego rodzaju płócien, tysiące chustek dla kobiet, obrusów, ręczników, serwet a także najbardziej precyzyjnych tkanin lnianych i bawełnianych, mogących śmiało konkurować z drogimi materiałami zagranicznymi. Główne miejsce w naszym muzeum zajmują pisanki i ich twórcy. W niedalekiej przyszłości ekspozycję uzupełnimy o galerię pisankarek. Jest jeszcze wiele do zrobienia, w naszych planach na przyszłość zakładamy, że idea tego muzeum będzie rozwijana. Będzie to możliwe, jeśli otrzymamy wsparcie finansowe i dodatkową powierzchnię lokalową w ramach istniejących rezerw w obiekcie GOK. Naszym marzeniem byłoby dorównać wspaniałemu projektowi, jakim jest fenomen pisankarstwa w Kołomyi i choć zdajemy sobie sprawę, że to tylko słowa, tli się iskierka nadziei, gdyż marzenia czasem się spełniają…

Składam serdeczne podziękowania osobom, które bezinteresownie przekazały pamiątki, przedmioty i zabytki znajdujące się w muzeum. W kolejnym numerze "Kuriera Błażowskiego" zostanie opublikowana pełna lista ofiarodawców. Niemniej jednak ze swej strony pragnę już dzisiaj gorąco podziękować  Pani dr Renie Brzęk-Piszczowej z Warszawy za przekazanie bogatego materiału fotograficznego dotyczącego przeszłości Błażowej, tkanin pochodzących z tkalni Marcina Brzęka oraz wielu innych przedmiotów, Pani Annie Słupek za przekazane chusty i serwety, Panu  Markowi Twardemu z Futomy za ofiarowaną rzeźbę oraz Panu Janowi Rybce z Błażowej za naczynia i sprzęty gospodarstwa domowego.

Zwiedzanie muzeum odbywa się w dniach od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr telefonu 17 22-97-044
W sobotę i niedzielę muzeum jest nieczynne.

Ponadto muzeum może zorganizować pokazy lub zajęcia warsztatowe prowadzone przez twórczynie ludowe z zakresu pisankarstwa. Zamówienia na zajęcia warsztatowe i pokazy prosimy składać pod wyżej wskazanym numerem telefonu przynajmniej dwa tygodnie  przed planowanym terminem zajęć.

Alicja Budyka

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ 

Wirtualny spacer po Muzeum Pisanki

Odwiedza nas 376 gości oraz 0 użytkowników.

 

 

Kontakt :

 Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej 
ul. Armii Krajowej 17A, 36-030 Błażowa
 
Tel/fax: (+48) 17-2297-044
Email: gokblaz@intertele.pl / blazowa.gok@wp.pl